• Motoryzacja w biznesie
    Jak prowadzić biznes motoryzacyjny?

                                                                


                            

                       

 

 

Korzystanie z samochodów służbowych jest jednym z obowiązków pracowniczych coraz większej liczby osób. Flotę pojazdów wykorzystywanych przez pracowników posiadają nie tylko firmy stricte transportowe, ale również działające w innych branżach, w których szczególne znaczenie odgrywa mobilność oraz możliwość szybkiego spotkania się z klientami.

 

 

Pracodawcy z chęcią udostępniają samochody służbowe oraz finansują ich eksploatację, jeśli wiedzą, że jest to opłacalne dla ich przedsiębiorstwa. Jeśli jednak pracownicy korzystający z firmowych pojazdów nadwyrężają zaufanie szefostwa i w nadmiernym stopniu wykorzystują powierzony im samochód również do celów prywatnych.

 

W takiej sytuacji może okazać się, że utrzymanie floty pojazdów jest dla firmy całkowicie nieopłacalne. Czy to oznacza, że należy z niej zupełnie zrezygnować? Oczywiście, że nie. Ciężko bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy w firmie handlowej czy serwisowej pracownicy nie mogą swobodnie dojechać do klientów. Samochody służbowe są w wielu przedsiębiorstwach po prostu niezbędne – pozostaje znalezienie sposobu na to, aby używanie takich pojazdów było jak najbardziej oszczędne.

 

 

Kontrola eksploatacji samochodu oraz odpowiednie rozliczanie kierowców to podstawa

 

Nie każdy z zatrudnionych w firmie kierowców jest prawdziwym mistrzem oszczędnej jazdy. Niektórzy pracownicy uważają zalecenia związane z tak zwanym „Eco-drivingiem” za zwyczajne mrzonki. Nadmierne, nierozsądne używanie samochodu wspiera fakt, iż skoro pojazd nie należy do nas i nie ponosimy w związku z jego używaniem dodatkowych kosztów, możemy sobie „poszaleć”.

 

Aby zapobiegać wyżej wymienionym sytuacjom, pracodawcy coraz częściej decydują się na wyposażenie samochodu w rozwiązania mające wesprzeć jego ekonomiczną, bardziej oszczędną eksploatację. Niektóre z nich, takie jak na przykład to -  transmobil-gps.pl/products/driver, pozwalają na dokładne kontrolowanie czasu spędzonego przez kierowcę za kółkiem.

 

 

Inne, takie jak lokalizatory GPS, umożliwiają bieżące sprawdzanie trasy, na której aktualnie znajduje się pracownik. Dzięki nim pracodawca ma pewność, że kierowca służbowego auta nie wyjeżdża nim poza ustalone rejony.

 

Istnieją również rozwiązania, dzięki którym w bezpośredni sposób kontrolować można zużycie paliwa. Wiadomo przecież, że w Polsce to właśnie ono stanowi lwią część wszystkich kosztów, jakie należy ponieść podczas eksploatacji samochodu. Jeśli wiemy, w jakich sytuacjach oraz przez kogo paliwo jest najbardziej wykorzystywane, możemy ustalić odpowiednią, oszczędniejszą strategię tankowania lub zobowiązywać pracowników do zapłaty za niepotrzebne nadwyżki.

 

 

Powyższe rozwiązania, mimo że początkowo trzeba w nie zainwestować dość znaczące środki finansowe, z biegiem czasu mogą okazać się bardzo opłacalne. Firmy udostępniające służbowe samochody zdecydowanie powinny wziąć je pod uwagę. W połączeniu z odpowiednią edukacją pracowników na pewno przyniosą zadowalające dla przedsiębiorstwa skutki.

 

 

Tagged Under